Lennartsnäs Slott 1

Interiör
Våningen är i mycket gott skick efter nyligen genomförda renoveringar. Enorm takhöjd (ca 4 m) med höga fönsterpartier ger en otrolig rymd och ett vackert ljus. Genomgående karaktär med bevarade originaldetaljer så som kryssvalv, kalkstens- och plankgolv, kakelugnar och slottets ursprungliga kök.
Hemmet nås från endera egen gavelentré alternativt från slottets huvudentré och trapphus.
Till våningen hör slottets ursprungliga kök som idag används som matsal. Den gamla spisen har fungerande eldstad och en vedeldad ugn, även kakelugnen i vardagsrummet är fungerande. Intill matsalen finns ett modernt kök och vad som tidigare var kallförråd men idag används som gästrum. Väggen mellan köket och gästrummet går att ta bort vid behov.
Mot vattnet ligger ett sovrum med kakelugn (fungerar ej) och ett innanförliggande mindre rum med fönster där ett nytt badrum skulle kunna placeras då stam går i nära anslutning. Mot gårdsplan vetter två sovrum och vardagsrummet. Ena sovrummet har klädkammare och är i anslutning till en tvättstuga och ett helkaklat badrum med el-uppvärmt golv och handdukstork, dusch, handfat med kommod och överskåp samt wc. Det andra sovrummet är i anslutning till en gäst-wc. Vardagsrummet med kakelugn är i anslutning till matsalen och den centrala passagen mot huvudentrén i slottet..
Inifrån våningen är det direkt access till en stor källare om 95 kvm. Källaren kan disponeras som förråd- mat- och vinkällare.
Laddstolpe finns till varje lägenhet och fiber är installerat.
Historik
Lennartsnäs bär namnet efter fältmarskalken Lennart Torstensson och säteriet ärvdes av hans son, Anders Torstensson. Lennartsnäs övertogs av dottern Greta Magdalena Torstensson som dog 1747 som den sista av sin berömda ätt. Hennes arvingar sålde 1758 gården till köpmannen Henrik König som i sin tur 1769 sålde den till den blivande hovmarskalken Gustaf Wachschlager. Denne påbörjade uppförandet av nuvarande slottsbyggnad med efterlämnade den ofullbordat efter sin död 1812. Efter Wachschlagers död gick godset i arv till hans dotterson Gustaf Göran Gabriel Oxenstierna vilken 1831 sålde till greve Per Gustaf af Ugglas. Han överlät 1850 Lennartsnäs till sin yngre son friherre Curt Gustaf af Ugglas som avled 1895. Slottet avstyckades från Lennartsnäs Gods 1949.
Driftskostnad
11.980 kr/år, varav
El: 7.609 kr/år
Sotning: 215 kr/år
Försäkring: 3.717 kr/år
Övrigt: 439 kr/år
Byggnad
Byggnadstyp: Flerbostadshus
Byggnadsår: 1787
Uppvärmning: Markvärmepump och oljeeldning
Energideklaration: Utförd 2016-04-25
Energiprestanda: 70 kWh/m2 (Atemp) och år
Fönster: 2-glas
Ventilation: Självdrag
Allmänt om fastigheten
Förening
Namn: Brf Lennartsnäs slottInformation:
Brf Lennartsnäs bildades 2015 och består av 6 bostadsrättslägenheter och är en sk äkta förening. Föreningen värms upp via bergvärme med 5 borrade hål och oljepanna som spetsvärme. Fiber via IP-only. Markarealen omfattar ca 3,6 ha fördelad på plan och öppen mark och vattenareal om 0,8 ha med med fiskerätt, bla kräftor. Egendomen har även tillgång till vacker park, båthus, lekstuga, jaktbod, brygga, tennisbana, mindre tennishus och fruktträdgård. Stall Lennartsnäs ligger granne och har möjlighet till uppstallning. Nära Bro Hof Golfbana och endast 30 min från Stockholm city, Arlanda och Bromma flygplats.
Renoveringar
2016 Bergvärme installerades och energideklaration upprättades
2017 Tak målades
2017 Fiberkabel installerades med bredbandsuppkoppling i samtliga lägenheter
2017 Nya lägenhetsdörrar installerades
2018 Samtliga ytterfönster målades och kittades om
2018 Ny elserviceledning till fastigheten etablerades tillsammans med nya elmätare
2018 Kodlås stora porten installerades
2018 Källarförråd upprättades i källaren
2019 Fasad renoverades med putsning och återställande av färgavflagning
2019 OVK genomfördes
2019 Postboxar sattes upp, kajnät i skorsten, nya sopkärl
2020 Nytt enskilt avlopp (minireningsverk)
2021 Markarbete, jord och gräs för återställning runt avlopp
2021 Ny branddörr till vinden
2021 Ny vattenförsörjning i form av filterbrunn och vattenfiltrering
2021 Renovering trapphus
2021 Laddstolpar för elbil
Kommande renoveringar
2022 Stuprör, vattenutkastare, avrinningsskålar
2022 Åtgärder väg in till fastighet